Nedavni članci
-
Prikladna dječja soba pomaže djetetu da lakše zaspi September 30, 2021
-
Dječja soba uređena za pidžama party September 30, 2021
-
Saznajte zašto je dječji šator idealan za vaše mališane September 24, 2021
DJEČJA SOBA KOJA POTIČE NA UČENJE
Učenje započinje u ranoj dobi, sa samo nekoliko mjeseci. Prvo za dijete pripremamo kutak za igru kojem dodajemo sve složenije igračke kako bismo potaknuli učenje. Naravno, dječje osobnosti su različite, kao što su i njihove individualne potrebe različite, pa se mališani igraju s različitim igračkama, uključujući i one koje više potiču na učenje. U donjem tekstu pokazat ćemo vam kako stvoriti kutak za učenje u dječjoj sobi.
KUTAK ZA UČENJE BEZ DISTRAKCIJA
Kada uređujete sobu, savjetujemo vam da u nju ne stavljate previše uznemirujućih elemenata i da odvojite dio za učenje od prostora za mir i odmor. Ako je moguće, odvojite kut od ostatka sobe zavjesom, paravanom, drugom bojom itd. Kada su djeca starija, brzo saznaju što im u sobi ne odgovara. To može biti objekt koji mu ukrade pažnju, premalo ili previše svjetla, sobne temperature, zvukova u susjednoj ili čak istoj sobi, određenih boja itd. Nakon što eliminirate podražaje koji dijete mogu uznemiriti, možete mu početi organizirati ugodan i produktivan prostor.
KUTAK ZA UČENJE TREBA BITI POGODAN GODINAMA
Kad su djeca još uvijek bebe, ovaj se kutak sasvim razlikuje od kuta za dijete, što je na pr. 1-2 godine i više. Bebama nudimo priliku da se kreću po podu na udobnom jastuku ili im uredimo kutak u dječjem šatoru ili u dječjoj kući. Sve ove elemente obožavaju i starija djeca, pa ih ima smisla ostavljati u dječjoj sobi sve dok to dijete želi. Djeca u dobi od 1 godine ili više obično mogu samostalno sjediti, pa u kut stavljamo stol sa stolicama gdje mogu stvarati, crtati, slikati itd.
IZBOR PRAVOG PROSTORA JE KLJUČ
Nema ništa loše u tome što dijete nema svoju sobu. Možete mu urediti kutak u dnevnoj sobi, u blizini kuhinje, u hodniku. Iznad svega, morate odabrati pravi prostor. Posvećujući poseban prostor učenju, dat ćete djetetu do znanja da cijenite njegov trud i učenje. Mlađa djeca vole biti blizu dnevnih događaja, zato ih nemojte previše izolirati od događaja. U slučaju da živite u malom stanu, možda ćete djetetu trebati dati dio hodnika gdje ima najmanje prolaza, tako da bude što manje ometanja, gdje ima prirodne svjetlosti i dobrog protoka zraka. Isprva pustite mališana da crta i stvara na ovom mjestu, jer će to internalizirati svrhu kuta.
RAZLIČITI OBLICI DJELATNOSTI NA RAZLIČITIM MJESTIMA
Djeca su izuzetno prilagodljiva bića, pa su im različita mjesta pogodna za različite oblike aktivnosti.
Dijete može izvoditi svoje projekte na kuhinjskom stolu, čitajući na udobnim jastucima smještenim u kutu sobe. Ipak, savjetujemo vam da domaću zadaću radite za radnim stolom, jer i oni sjede za stolom u školi i na takav način vježbaju sjedenje kod kuće, jer svi znamo da nije tako lako sjediti na jednom mjestu.
POTICATI KRETANJE IZMEĐU RAZNIH AKTIVNOSTI
Tijelo ne bi trebalo biti statično, pogotovo kod mališana. Dopustite mu da promijeni položaj, napravi pauzu i promijeni mjesto kad zatreba. Stoga dječje sobe ne bi trebale sadržavati elektroničke uređaje, računala i mobilne telefone. U pauzama bi trebao otići na svježi zrak, ako je to moguće u prirodi, i priuštiti si zdrav međuobrok i dovoljno tekućine.
DJEČJA SOBA - UREĐEN I UREDAN PROSTOR
Red i urednost prostora ključni su čimbenici produktivnosti. Kaos, naime, krade pažnju, može čak izazvati osjećaj tjeskobe i nelagode. Svaki bi predmet trebao imati svoje mjesto i biti će nadomak djeteta kako bi ga moglo samostalno posegnuti. Oprema poput regala i polica trebala bi biti dovoljna, ali nikako previše da bi se održalo načelo minimalizma. Svaki bi element trebao biti označen s vanjske strane prema sadržaju ladice (zalijepite gornju sliku koja označava što je složeno unutra).
OMOGUĆITI PRISTUP PRIRODNOM SVJETLU U DJEČJOJ SOBI
Brojne su studije potvrdile da odgovarajuća svjetlost, ako je ikako moguće prirodno dnevno svjetlo, također i bijele LED diode, pomažu u održavanju budnosti i fokusa. Stolne svjetiljke trebale bi imati funkciju prilagodbe i ne bi trebale imati toplo žute ili čak obojene žarulje koje vas uspavljuju. Dominantne ruke trebaju se postaviti na suprotnu stranu kako dijete ne bi zaklanjalo svjetlost.
OGRANIČITE KORIŠTENJE ELEKTRONSKIH UREĐAJA
Ako za rad u školi koristi računalo, postavite monitor u visinu glave tako da će ga gledati u uspravnom položaju kako ne bi oslabio mišiće vrata. Kad elektronički uređaji nisu potrebni za rad, uklonite ih iz sobe.
KAKO ODABRATI BOJE
Odabir pravih boja u pravim količinama i na pravim mjestima utjecati će na djetetove emocije, pažnju i ponašanje. Svatko od nas ima svoje iskustvo s određenom bojom pa ista boja može imati različit utjecaj na pojedinca. Smatra se da je bolje odabrati svijetle sjene koje stvaraju efekt otvorenog prostora i odražavaju svjetlost. Primjeri su krem, nježno plava, svijetlo zelena ili pastelno žuta.
UKLJUČITE GLAZBU I OSTALE ZVUKE
Jednostavan način poticanja mozga na rad je i korištenje glazbe u tu svrhu. Uglavnom instrumentalni, ali neki vole i zvukove bijele buke. Onima koji su preosjetljivi na zvuk dobro dođu slušalice za zvučnu izolaciju, kao i izolacija sobe što je više moguće.
NAMJEŠTAJ
Glavni komadi namještaja namijenjeni učenju su radni stol i stolica. Sam stol treba postaviti ispred prozora tako da na njega padne dovoljno svjetlosti, ako je vaše dijete prilično nemirno, smjestite ga ispred praznog zida. Trebao bi sadržavati mnogo ladica u kojima će biti pohranjeni najčešće korišteni pribor, tako da će im uvijek biti pri ruci i istodobno ga neće ometati na stolu. Stolovi i stolice na stupove, možete uključiti i fotelju, ljuljačku, viseću mrežu, naslonjač, jastuke, tako da će dijete moći promijeniti položaj kada stolici više nisu ugodni.
DJEČJA POSTELJINA KAO DIO UKRASA
Ako će dječja soba imati određeni element koji će biti središnja dekoracija, stvorit ćete u sobi osjećaj topline domai samim time će biti ugodnija. Odaberite nešto što je djetetu blisko i stavite motiv na zid u obliku plakata, lampica, jastuka, deka, tepiha, biljaka ili obliku namještaja. Ne zaboravite na dječju posteljinu, koja nadopunjuje dizajn sobe na poseban način. U slučaju da se dijete osjeća nemirno, trebalo bi imati košaru s predmetima koji ga smiruju. To mogu biti glatki kamenčići, gumice, antistres loptica ili Lego kocka.
Za dodavanje okomitih površina upotrijebite dizajnerske police, magnetske ili obične daske za crtanje kredom. Također ih mogu ukrasiti dječja umjetnička djela, plakat zanimljive teme, biljke koje se brinu za podizanje energije i pročišćavanje zraka. Složite knjige koje su mu zanimljive na police i ormare, naglašavajući tako važnost čitanja za njegov razvoj.
Želimo vam puno radosti u stvaranju kutka za učenje za vaše dijete. Sigurni smo da ćete sjajno odraditi ako uzmete u obzir djetetove želje, interese i osobnost.
Za dodatke za bebe kliknite ovdje.